Z archiwum literatury - 166. rocznica urodzin Gabrieli Zapolskiej

 

Teatralna kurtyna i fotele dla publiczności.

 

Gabriela Zapolska urodziła się 30 marca 1857 roku na Wołyniu, na terytorium obecnej Ukrainy, jako Maria Gabriela Piotrowska.

Jej ojciec, Wincenty, był zamożnym ziemianinem, a matka, Józefa, tancerką baletową.

Gabriela młodo wyszła za mąż. Szybko objawiła też zamiłowanie do sztuki. Jej pragnieniem było zostanie aktorką, a realizowała je, udzielając się w trupach wędrownych i amatorskich teatrzykach. W 1879 roku rozpoczęła występy w teatrze w Warszawie. Trzy lata później dostała angaż w Krakowie. Właśnie wówczas przyjęła pseudonim Gabriela Zapolska.

Jej aktorska kariera miała burzliwy przebieg – występowała we Lwowie, w Poznaniu, zdobywała nawet szlify w Paryżu.

Jej literacki debiut nastąpił w 1883 roku, kiedy to opublikowała opowiadanie pt. „Jeden dzień z życia Róży”.

Często pisywała do prasy warszawskiej i lwowskiej. Jej twórczość była dość obfita i różnorodna, ale największą sławę przyniosła jej bez wątpienia „Moralność Pani Dulskiej”. W tym popularnym do dzisiaj dramacie, którego prapremiera odbyła się w 1906 roku w Krakowie, Zapolska wykpiwała moralną obłudę mieszczaństwa.  W 2021 roku „Moralność” została wybrana jako lektura w ramach akcji Narodowe Czytanie.

Stali bywalcy biblioteki zapewne pamiętają, że prezentowaliśmy ją wówczas w naszej filii.

Zapolska zmarła we Lwowie i została pochowana w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Łyczakowskim.

 

Komentarze

  1. "Stali bywalcy biblioteki zapewne pamiętają, że prezentowaliśmy ją wówczas w naszej filii. "
    O, tak! To było ciekawe wydarzenie, poprzedzone znakomitą prelekcją wykładowcy z Uniwersytetu Śląskiego na temat recepcji twórczości Zapolskiej. Wspaniale, że takie rzeczy się dzieją i że drzwi są otwarte dla każdego.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Filia30 MBP Gliwice1 kwietnia 2023 20:56

      Bardzo się cieszymy, że pamięta Pani naszą imprezę. Jesteśmy dumni, że moglibyśmy włączyć się w tę ogólnopolską akcję. Cieszymy się również, że prelekcja zapadła w pamięć. Do zobaczenia na innych naszych wydarzeniach. Przy okazji zachęcamy do odświeżenia sobie dzieł Zapolskiej, których w naszej bibliotece nie brakuje.

      Usuń

Prześlij komentarz