Kate Morton: ,,Córka zegarmistrza” - recenzja

 Baner reklamujący dział "O czym szeleszczą książki"


Kate Morton - ,,Córka zegarmistrza”


Wciągająca powieść, w której można znaleźć wiele: historię, zagmatwane ludzkie losy, opowieść o niezwykłym domu, który był miejscem schronienia i bezpieczeństwa, lecz również świadkiem tragedii, sensacji i grozy.

Czytelnik znajdzie w niej sporą dawkę wiedzy o sztuce, literaturze, teatrze, historii naturalnej.

Kate Morton, znana i ceniona współczesna australijska pisarka, potrafi rozbudzić zainteresowanie czytelnika intrygującą fabułą, rozgrywającą się na 2, a może nawet 3 płaszczyznach czasowych, obejmujących łącznie 150 lat.

Bohaterowie dawnej epoki, XIX-wiecznej Anglii, przeplatają się z tymi, którzy doświadczyli okrucieństwa wojny, oraz tymi, którzy żyjąc współcześnie, sięgają wstecz, by rozwiązać tajemnice przeszłości.

Wszystko zaczyna się w momencie, kiedy Elodie Winslow, archiwistka z Londynu, znajduje tajemniczą skórzaną teczkę, a w niej szkicownik malarza z czasów wiktoriańskich oraz zdjęcie rudowłosej piękności.

Dom ,,z bliźniaczymi szczytami, ośmioma kominami i ozdobnym wiatrowskazem przedstawiającym słońce, księżyc i inne symbole niebieskie”, stojący w zakolu rzeki - szkic z notatnika artysty - wydaje się Elodie znajomy.

Odtąd budzi się w niej pragnienie podążania śladami przeszłości.

Jaki sekret skrywa historia? Kim jest kobieta ze zdjęcia?

Pisarka zręcznie miesza czasy i bohaterów, wciągając czytelnika w historię o skrywanym sekrecie, o okrucieństwie i stracie, ale także o wielkiej miłości i wielkiej tragedii.

Miłośnicy książek sióstr Bronte poczują  nastrój epoki wiktoriańskiej, który jest obecny w tej powieści i zręcznie przeplatany współczesnością.

Wartka akcja, wciągająca fabuła, ładny język.

Opowieść Kate Morton jest fikcyjna, lecz jakże piękna i zarazem smutna.

Czasem los potrafi okrutnie zadrwić z ludzkiego życia i gwałtownie odwrócić kartę.

,,Córka zegarmistrza” najlepiej Wam o tym opowie.


Autorką recenzji jest p. Małgorzata Życińska.

Komentarze