Z archiwum literatury - 130. rocznica urodzin B. Schulza

Czarno-biały rysunek przedstawiający drzewa nad wodą

 

Bruno Schulz znany jest głównie jako pisarz, ale parał się również malarstwem, rysunkiem i grafiką.

Na świat przyszedł sto trzydzieści lat temu, 12 lipca 1892 roku, w Drohobyczu na zachodniej Ukrainie. To niewielkie miasteczko była dla niego centrum wszechświata i bardzo niechętnie je opuszczał.

W swojej twórczości poświęcił mu tyle miejsca, że można by go właściwie uznać za kronikarza Drohobycza.   

Co ciekawe, jego przygoda z literaturą rozpoczęła się za namową Zofii Nałkowskiej, z którą korespondował i którą odwiedzał czasem w Warszawie.

Jego pisarski dobytek jest skromny ilościowo – do najsłynniejszych dzieł zaliczają się „Sklepy cynamonowe” oraz „Sanatorium pod Klepsydrą” – ale wybitny pod względem jakości. Dość powiedzieć, że jego proza doczekała się imponującej liczby opracowań i przekładów, a do grona jej miłośników należeli pisarze tego kalibru co Bohumil Hrabal czy John Updike.

Równolegle z talentami literackimi rozwijały się u Schulza pasje plastyczne. Bruno zilustrował nie tylko „Sanatorium pod Klepsydrą”, lecz także pierwsze wydanie powieści „Ferdydurke” Witolda Gombrowicza, w której się zaczytywał.

Zginął tragicznie w 1942 roku. Rok 1992, na który przypadła setna rocznica urodzin i pięćdziesiąta rocznica śmieci artysty, został ogłoszony przez UNESCO Rokiem Brunona Schulza.   

 

Komentarze

  1. Znakomita twórczość, naprawdę znakomita.

    OdpowiedzUsuń
  2. Chętnie wróciłabym do "Sklepów cynamonowych".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Filia30 MBP Gliwice12 lipca 2022 22:39

      W takim razie zapraszamy do biblioteki. 😊

      Usuń

Prześlij komentarz