Olga Tokarczuk: ,,Empuzjon” - recenzja

Zdjęcie gałęzi i liści buku 


 

 

 

 

 

 

 

Olga Tokarczuk - ,,Empuzjon”


Wciągająca powieść ponoblowska Olgi Tokarczuk, z ciekawą fabułą, nawiązująca do ,,Czarodziejskiej Góry” Tomasza Manna.

Akcja ,,horroru przyrodoleczniczego”, bo taki podtytuł nosi książka, rozgrywa się jesienią 1913r. w pruskim wówczas  Goerbersdorfie (Sokołowsko) w Sudetach.

To tutaj 13 września 1913r. przybywa ze Lwowa  na leczenie 24-letni Mieczysław Wojnicz, student inżynierii, syn Januarego Wojnicza, ziemianina z Galicji.

W pensjonacie dla panów, prowadzonym przez Wilhelma Opitza, spotyka czterech mężczyzn, także kuracjuszy, podobnie jak on leczących się w pobliskim sanatorium z powodu gruźlicy.

Uzdrowisko w owych czasach słynęło z nowatorskich metod leczenia tej choroby, prowadzonego według zaleceń słynnego w całej Europie doktora Brehmera.

Mieczysław poznaje współlokatorów pensjonatu, panów Longina Lukasa, nauczyciela z Królewca, Augusta Augusta, filologa klasycznego z Wiednia, Waltera Frommera, tajnego radcę z Breclau, oraz Thilo von Hanha, studenta malarstwa z Berlina.

Między panami zawiązuje się zażyłość, prowadzą oni rozmowy o świecie, religii, polityce, kobietach, obyczajach.

Mieczysław trzyma się nieco na uboczu, zwłaszcza, że już drugiego dnia pobytu odkrywa w jadalni na stole martwe ciało żony właściciela pensjonatu, pani Klary Opitz.

Okazuje się, iż kobieta popełniła samobójstwo. Jednak jej mąż zdaje się traktować całą sprawę ze stoickim spokojem i życie toczy się tutaj dalej utartym rytmem.

Teraz w prowadzeniu pensjonatu pomaga służący Rajmund.

To z jego pomocą Wilhelm Opitz organizuje czas wolny swoim pensjonariuszom.

Panowie chorują na gruźlicę, korzystają więc z leczenia pod okiem doktora Semperweissa w sanatorium.

W tej opowieści jest wiele tajemnic, a mężczyźni stopniowo odkrywają mroczne historie Goerbersdorfu sprzed lat.

To, co wydarzyło się w przeszłości, rzutuje na teraźniejszość, o czym przekonają się niebawem, sami będąc świadkami, ale też ofiarami mrocznych wydarzeń.

Jest to trzymająca w napięciu i wciągająca lektura.

Opowiedziana z ,,poziomu podłogi, ścian, ukrytych szpar” przez tajemnicze żeńskoosobowe istoty, będące narratorem zbiorowym.

Autorka wydobywa na powierzchnię wielość  kontrowersyjnych tematów, m.in. postawę mężczyzn wobec kobiet, problem płci, przerażające historie z czarownicami i demonami w tle.

Znajdziemy tu wątki kryminalne, ale też opowieści sensacyjne z dreszczykiem.

Powieść świetna erudycyjnie, z różnorodnymi wątkami, lekka i zaskakująca równocześnie, warta jest przeczytania.

Kunsztowny język autorki i zręcznie nakreślone opisy przedwojennego uzdrowiska przenoszą czytelnika sto lat wstecz, by mógł w wyobraźni odbyć podróż do niezwykłego zakątka Gór Suchych, które odkrywane są dziś na nowo. Serdecznie polecam tę książkę.

 

Autorką recenzji jest p. Małgorzata Życińska.

Komentarze

  1. "Czarodziejska Góra" to moja ukochana powieść, nie mogę więc nie sięgnąć po "Empuzjon". Nawiązanie do Manna - niezależnie od recenzji, która jest ZNAKOMITA! - stanowi pokusę nie do odparcia. Dziękuję za wskazanie, muszę wyznać ze wstydem, że po raz pierwszy słyszę o tej książce.

    OdpowiedzUsuń
  2. Pani Aniu, ,,Empuzjon" ukazał się stosunkowo niedawno, więc nie ma powodu do wstydu z powodu nieznajomości tejże książki:). Jestem prawie pewna, że ta pozycja spodoba się Pani, zwłaszcza w kontekście ,,Czarodziejskiej Góry", którą Pani uwielbia. Proszę więc sięgnąć po tę lekturę, a tak się składa, że dziś właśnie rozpoczyna się tydzień ,, Góry Literatury", którego organizatorem jest fundacja p. Olgi Tokarczuk. Wszystko jest zatem aktualne:).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Raz jeszcze bardzo dziękuję. Na pewno sięgnę po książkę.
      Sprawy życiowe i zawodowe sprawiają, że nie sposób dotrzeć do wszystkich książek, które są godne uwagi, dlatego tym bardziej doceniam osoby, które - tak jak Pani - znajdują czas i chęci (i umiejętności!), żeby dzielić się z innymi swoją literacką erudycją. :)

      Usuń
  3. Recenzja zachęca do lektury, podobnie zresztą jak tytuł - "Empuzjon" - który też brzmi fascynująco. Chyba się zdecyduję. Dziękuję za radę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Pani Klaudio i zachęcam do przeczytania.

      Usuń
  4. Dziękuję za polecenie.
    Czy książka jest w zbiorach MBP Gliwice?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Filia30 MBP Gliwice8 lipca 2023 16:21

      "Empuzjon" jest dostępny w kilku filiach. Zachęcamy do odwiedzin oraz lektury. 🙂

      Usuń

Prześlij komentarz