Z archiwum literatury - 93. rocznica urodzin Wandy Chotomskiej

Obrazek przedstawiający leżącą książkę, z niej wydobywa się dziewczynka niosąca czerwony parasol, pies oraz latarnia

 

Któż z nas, słysząc imię Wanda w odniesieniu do pisarki tworzącej dla dzieci, nie wymówi nazwiska "Chotomska"? A to za sprawą czarodziejki literatury, która w swoim dorobku posiada wiele doskonale znanych szerokiemu gronu odbiorców wierszy, opowiadań czy słuchowisk radiowych.

Wanda Chotomska przyszła na świat 26 października 1929 roku. Podczas swojej kariery literackiej, którą zapoczątkowała w 1958 roku, publikując tomik wierszy "Tere Fere", miała okazję współpracować z wieloma wybitnymi osobistościami. Jej literacki debiut zilustrował Bohdan Butenko, a przed wydaniem pierwszej autorskiej książki Chotomska publikowała swoje teksty wraz z Mironem Białoszewskim. Utwory te ukazywały się pod pseudonimem Wanda Miron na łamach tygodnika "Świerszczyk". 

Do najsłynniejszych utworów, które wyszły spod pióra pisarki, należą "Tadek Niejadek" oraz "Gdyby Tygrysy jadły irysy". Do kanonu lektur wpisano "Dzieci pana Astronoma" i "Pięciopsiaczki". 

Trochę starsi czytelnicy pamiętają zapewne pierwszą transmitowaną regularnie w telewizji dobranockę dla dzieci  pt. "Jacek i Agatka". Jej autorką była właśnie Wanda Chotomska. 

Kilka lat temu na rynku ukazała się biografia Chotomskiej, opracowana przez inną znaną i lubianą pisarkę dziecięcą, Barbarę Gawryluk. Nosi ona tytuł "Wanda Chotomska: nie mam nic do ukrycia".

Za swoją działalność i wybitne zasługi dla kultury polskiej pisarka otrzymała wiele ważnych odznaczeń. Jednym z nich był  Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. 

Jej imię nosi wiele instytucji, między innymi przedszkola i szkoły, a także Międzynarodowy Konkurs Literacki, odbywający się w Słupsku.

Pisarka zmarła 2 sierpnia 2017 roku.

Komentarze

Prześlij komentarz