Z archiwum literatury - 156. rocznica urodzin Herberta George'a Wellsa

Obrazek zegara i kół zębatych

Chyba wszyscy choć raz w życiu marzyli o magicznym wehikule, który pozwoliłby na podróże w czasie. Nie każdy jednak wie bądź pamięta, że o tym cudownym wynalazku już pod koniec XIX wieku pisał Herbert George Wells. Autor ten uznawany jest za pioniera science-fiction. I choć z tym gatunkiem jest kojarzony najbardziej, w jego dorobku znajdują  się również powieści obyczajowe, a nawet publikacje z zakresu filozofii czy biologii. 

Wells urodził się 21 września 1866 roku. Był czwartym i ostatnim dzieckiem Josepha Wellsa i Sarahy Neal. Jego rodzice z trudem wiązali koniec z końcem, co spowodowało, że przyszły pisarz imał się wielu zajęć. W wieku zaledwie 14 lat rozpoczął staż w sklepie, następnie pracował jako pomocnik nauczyciela,  zatrudnienie znalazł też w aptece. Jako student pełnił funkcję redaktora czasopisma "The Science School Journal", na łamach którego opublikował pierwszą wersję "Wehikułu czasu"

Na przełomie wieków, w związku z pogarszającym się stanem zdrowia, Wells zrezygnował z pracy i poświęcił się pisarstwu. Zaczął odnosić na tym polu sukcesy finansowe, które pozwoliły mu na kupno posiadłości w miejscowości Heatherlea.

Wśród najbardziej znanych dzieł Wellsa należy wskazać również "Wyspę doktora Moreau" czy "Wojnę światów", z którą związana jest ciekawa anegdota. Mianowicie w 1938 roku Orson Welles opracował audycję radiową na podstawie tejże powieści. Audycja wywołała panikę wśród słuchaczy, gdyż przypominała bardziej relację z prawdziwej inwazji niż fikcję literacką. 

Dzieła Wellsa doczekały się licznych ekranizacji. Stały się inspiracją między innymi dla Stevena Spielberga.

Komentarze

Prześlij komentarz